SpreadMash.se – Ska jag köpa A-aktien eller B-aktien?

Spelar det någon roll om jag köper A- eller B-aktien?

Det korta svaret: köp den som är billigast. Om de är ungefär lika dyra, köp B-aktien. Skillnaden mellan en A- och B-aktie har som regel bara med rösträtten att göra. En A-aktie ger ofta en röst i bolaget medan det behövs tio B-aktier för att kunna lägga en röst. Rätten till utdelningar är densamma och kursen för A-aktien och B-aktien följs åt. B-aktien är ofta mer likvid, vilket gör att det kan vara mer praktiskt att äga den då det är lättare att få igenom köp- och säljordrar. I det långa loppet spelar det oftast inte så stor roll om man väljer att köpa A- eller B-aktien. Däremot kan man tjäna en slant på att hålla koll på förhållandet mellan de två (spreaden eller aktiespreaden) och byta till den billigare aktien när spreaden är tillräckligt stor. Läs vidare om du vill få en snabb överblick över hur stora spreadarna är på Stockholmsbörsen just nu – kanske kan du göra ett klipp!

Om aktieslag och aktiespreadar

Aktiearbitrage baserat på aktiespreadar innebär att dra nytta av den prisskillnad som kan uppstå (och som ibland blir avsevärd) mellan A- och B-aktier. Det kan löna sig att hålla koll på denna skillnad och att byta aktieslag då och då.

Denna sida uppdateras löpande med kursinformation för samtliga bolag på Stockholmsbörsen vilka handlas i två aktieslag. Här kan du vad A-aktien och B-aktien kostar och hur mycket skillnaden motsvarar i procent, den s.k. spreaden. Tabellerna visar även hur många fler aktier du kan köpa om du innehar det dyrare aktieslaget och köper det billigare. I bolag där förhållandet mellan A- och B-aktien varierar kraftigt över tid kan du tjäna en extra slant genom att göra en aktiearbitrageaffär – att byta aktieslag. Om förhållandet vänder kan du byta igen. Kom bara ihåg att ta med courtageavgifter i beräkningarna!


Large Cap, Stockholmsbörsen

Tabell 1: Spreadar mellan A och B aktier – Large Cap Stockholmsbörsen

Bolag
A
B
Spread
Extra aktier vid 10000 kr (1):
Atlas Copco245.6227.07.6%3
Bonava115.0114.70.3%0
Electrolux211.0204.92.9%1
Ericsson71.369.62.4%4
Handelsbanken108.0109.00.9%1
Holmen199.5195.32.1%1
Husqvarna69.268.31.3%2
Industrivärden*189.0181.63.9%2
Investor377.0380.81.0%0
Kinnevik305.0302.01.0%0
Klövern11.511.50.3%2
MTG319.0319.80.3%0
NCC143.5139.13.1%2
Ratos36.932.611.6%36
Sagax124.0115.07.3%6
SCA92.591.01.6%2
SEB*93.495.11.8%2
SKF175.4175.40.0%0
SSAB41.733.419.9%59
Stora Enso**155.0145.06.5%4
Sweco235.0236.20.5%0
Tele2117.0117.20.1%0

(1) Avser antalet extra aktier som kan inhandlas om du säljer ett innehav på 10000 kr av det dyrare aktieslaget och köper den billigare aktien.
* För detta bolag avses C-aktien i kolumn “B”
** För detta bolag avses R-aktien i kolumn “B”


Diagram 1: Spreadar mellan A- och B-aktier – Large Cap Stockholmsbörsen


Gå till den historiska utvecklingen

Mid Cap och Small Cap, Stockholmsbörsen

Tabell 2: Spreadar mellan A och B aktier – Mid Cap och Small Cap Stockholmsbörsen
Bolag
A
B
Spread
Extra aktier vid 10000 kr (1):
Catella25.924.07.3%31
Midsona74.074.60.8%1
Midway18.516.79.8%59
Ortivus4.21.954.5%2881
Svolder103.0101.01.9%2
Victoria Park37.938.20.7%2

Diagram 2: Spreadar mellan A- och B-aktier – Mid Cap och Small Cap Stockholmsbörsen


Gå till den historiska utvecklingen


(1) Avser antalet extra aktier som kan inhandlas om du säljer ett innehav på 10000 kr av det dyrare aktieslaget och köper den billigare aktien.
* För detta bolag avses C-aktien i kolumn “B”
** För detta bolag avses R-aktien i kolumn “B”

Friskrivningsklausul: Informationen på denna sida har en fördröjning på ca 30 minuter. Ingen garanti lämnas för att de kurser som visas är korrekta. Användaren bör dubbelkolla kurserna med annan källa innan eventuel handel med aktier sker. Härmed frånskriver sig SpreadMash.se allt ansvar och användandet av denna informationstjänst sker helt och hållet på användarens egna ansvar.